6 tipů jak se rychle naučit anglicky bez cestování do zahraničí

Jak se naučit anglicky
Jak se naučit anglicky

6 tipů jak se rychle naučit anglicky bez cestování do zahraničí!

Je samozřejmostí, že když má někdo možnost cestovat do Anglie nebo jiných anglicky mluvících zemí, má určitou výhodu. Teď si ale rozebereme 6 účinných tipů jak se naučit anglicky pro ty, kteří z nějakého důvodu vycestovat zkrátka nemohou nebo nechtějí. Jste připraveni na tyto dobré rady a nápady, které vás opravdu naučí anglicky?

,,Tohle je totiž jeden ze způsobů, jak jsem se učila anglicky já.“

1. Kurz angličtiny

O kurzu angličtiny již určitě slyšel každý. Na kurzech vám mohou pomoci lidé, kteří angličtinu již ovládají na výbornou, takže vám mohou předat spoustu zkušeností. Ne všem lidem ale tato možnost vyhovuje, pojďme tedy dál.

Kurz angličtiny.

2. Filmy

Důležité je, nebát se učit anglicky. Máte oblíbený film? Nebo jich je více? Určitě ano. Tohle je totiž jeden ze způsobů, jak jsem se učila anglicky. Zkuste si vybrat jeden svůj oblíbený film. Jeden, na který byste byli schopni koukat milionkrát, a stejně by vás neomrzel. Určitě se teď shodneme na tom, že jeho mnohé scény a hlášky už znáte nazpaměť. Zkuste si tedy pustit filmy v angličtině s českými titulky. Poté postup opakujte, ale místo českých titulků si tam pusťte anglické. Snažte se si všímat skladby vět a toho, jak se jednotlivá slova píší

,,Nejprve budete chytat pouze slovíčka, ale nebuďte zklamaní.“

Teď přijde ta zábavnější část. Pusťte si tentýž film bez titulků (samozřejmě v angličtině). Tohle budete muset vyzkoušet podle potřeby, ale většinou to bývá rozhodně vícekrát než dvakrát. Nejprve budete chytat pouze slovíčka, ale nebuďte zklamaní, uvidíte, že sledování děje vám jich mnoho prozradí. Později zjistíte, že už hercům díky sledování děje rozumíte mnohem více

Pak je tady druhá, dost známá rada. Sledujte filmy v angličtině. Ještě lépe se vám povede, když si to zkusíte pokaždé nějak zpříjemnit. Dejte si k tomu doma třeba své oblíbené jídlo, zajděte se na něco kouknout do kina s přáteli.

3. Poslouchejte

Cokoliv. Poslouchejte cokoliv anglického můžete. Čím déle, tím lépe. Částečně zde lze uplatnit to samé co u filmu. Najděte si oblíbeného interpreta, který vás zaujme a poslouchejte jeho písničky. Najděte si někde na internetu překlad a originální text dané skladby a párkrát si to obojí přečtěte. Poslouchejte ji přitom. Později si zkuste taky zpívat, procvičujte čtení textu písničky. Zkrátka přitom vnímejte výslovnost interpreta a zkuste ji napodobit. Uvidíte, že si pak dokonce s chutí zazpíváte anglickou skladbu. 

Poslouchat můžete kdekoliv. Doma, cestou do práce, v autě, atd. Opravdu čím častěji, tím lépe. Já jsem jednu dobu poslouchala angličtinu okolo osmi hodin denně. Nezáleží na tom, jestli ve formě filmu, písničky nebo audio knihy. Po nějaké době začnete pomalu rozumět téměř všemu.

,,Po nějaké době začnete pomalu rozumět téměř všemu.“

4. Slovní zásoba a finty

Veďte si sešit / deník a zapisujte si zde co nejvíce slovíček. Jakékoliv nové anglické slovíčko, které někde vidíte nebo slyšíte si zapište. Samozřejmě i s českým překladem. Všechna z těchto slovíček se snažte aktivně používat a opakovat si je.

Chápu, že ne každý má možnost mluvit s někým, kdo umí dobře anglicky, proto zkuste zapojit představivost. Je mi úplně jasné, že po tomhle mě budete mít všichni za blázna, ale snad se to vyplatí a některým z vás to pomůže. Jde o to, že jsem si vymýšlela imaginární rozhovory, kde jsem s lidmi mluvila anglicky

Představte si, že máte například nějaké oblíbené hudební skupiny (ano, můj případ). Najednou jste na koncertě jedné z nich a stojíte vedle jejích členů. Co byste řekli? Nebo dejme tomu, že jste někde na letišti, kde potkáte svého oblíbeného spisovatele. O čem byste s ním mluvili a co by vám odpovídal? Nebo se můžete jen tak v nějakém smyšleném městě procházet po ulici a někdo do vás narazí, omluvíte se a začnete si povídat. O čem spolu mluvíte? Takovýchto situací si můžete vymýšlet tisíce, je to jenom o kreativitě a představivosti. Mně tato metoda pomáhala s angličtinou hodně. Odpovídáte si přitom za obě osoby a vytváříte příběh. Je to poměrně zábavné, navíc tento způsob můžete praktikovat kdekoliv a kdykoliv. Před spaním, ve sprše, u oběda, ve škole, atd.

,,Vymýšlela jsem si imaginární rozhovory, kde jsem s lidmi mluvila anglicky.“

Další takový tip, který mi dost pomáhal bylo, pojmenovávání věcí kolem sebe. Cokoliv vidíte, zkuste si to říct v duchu anglicky. Jakmile žádné takové slovíčko neznáte, použijte Google a zapište si ho, abyste jej příště uměli

Dáme si příklad: Jste doma a chystáte se sníst oběd. Začnete si tedy překládat, s čím vším momentálně přicházíte do styku: talíř – plate, lžíce – spoon, vidlička – fork, nůž – knife, polévka – soup, nudle – pasta, rýže – rice, maso – meat,  voda – water, utěrka – cloth, atd. Tímto procesem můžete angličtinu procvičovat neskutečně dlouho, kdekoliv a kdykoliv, bez povšimnutí. 

5. Čtěte

Nemusíte si přímo půjčovat či kupovat cizojazyčnou beletrii (i když i ta má své kouzlo). Na internetu najdete články v angličtině na témata, která vás zajímají. Online je taky spousta dostupných e-knih zdarma, proč toho tedy nevyužít? Jakmile opět narazíte na slovo, které neznáte, tak přeložit a šup s ním do vašeho slovníku.

6. Najděte si přátele mezi cizinci

Abych byla upřímná, taky neznám osobně nikoho z Anglie, Ameriky, nebo dalších anglicky mluvících zemí. Na internetu ale existuje spousta stránek, kde se můžete s těmito lidmi spojit a navázat rozhovor. Mnohdy potkáte fajn lidi, kteří vás co se týče angličtiny ještě něco přiučí. Z vlastních zkušeností vám můžu říct, že lidé, se kterými jsem se takto bavila, byli často velmi tolerantní k tomu že mi angličtina moc nešla, a byli ochotní mi poradit.

,,Tak se tedy nebojte a pusťte se do toho. Good luck!“

1 komentář

  1. Zdravím, já teda v cizině byl, a to konkrétně v Londýně, za účelem zdokonalení svojí angličtiny. Bohužel, vůbec nic jsem se tam nenaučil, protože mě pracovní agentura zaměstnala v pizzerii přímo v centru a tam byli samí cizinci. Troufám si říct, že jsem tam anglicky uměl nejlépe, a mnohem víc jsem se naučil na jazykové škole, kde jsem byl po dobu jednoho roku po maturitě. Teď jsem objevil fajn aplikaci na tvoření takových těch klasických kartiček, DuoCards > https://play.google.com/store/apps/details?id=com.duocards.app mají to i na Android a fakt se mi to dost líbí.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno