Dublin – usměvavé město i za deštivého počasí

Dublinský hrad | Cesta casaem.cz
Dublinský hrad | Cesta casaem.cz

Nádherná příroda, výborné pivo, vynikající jídlo, skvělá kultura, milí lidé – seznamte se s Dublinem

Dublin, hlavní město Irska, leží při východním pobřeží u Irského moře. Vydáte-li se na výlet do Dublinu, zažijete jak ruch hlavního města, tak i typickou irskou přírodu v okolí Dublinu. V tomto článku Vás seznámíme s hlavními „must seen“ místy v Dublinu a jeho okolí.

Jak se dostat do Dublinu?

Do Dublinu je nejlepší letět některým z nízko nákladových letů. Nejvíce tam létá společnost Ryanair. Ubytování se pak nabízí v nějakém z mnoha hotelů, anebo můžete využít levnější variantu bydlení v podobě Airbnb.

Jak cestovat po Dublinu?

Hlavní dopravní tempa v Dublinu je O’connell Street. Je to místo, kde se střetává nejvíce autobusů a nedaleko je i vlakové nádraží.  Pro dopravu veškerou městskou dopravou doporučujeme zakoupit kartičku Leap Card, jejíž platnost je buď na 24 hodin, 72 hodin
a nebo na celý týden. Cena Leap Card se ve všech případech vyplatí, neboť mimo kartu stojí jeden dopravní lístek okolo 3 euro a navíc se kupuje přímo u řidiče v autobuse a řidič nevrací drobné. Proto je  Leap Card skvělou volbou. U řidiče vždy pouze přiložíte kartičku k terminálu. Co se týče cestování autobusem, pro zastavení na zastávkách je nutné v autobuse zmáčknout tlačítko „stop“ a pokud čekáte na zastávce, tak na přijíždějící autobus mávněte, jinak nestaví.

,,pokud čekáte na zastávce, tak na přijíždějící autobus mávněte“

Která místa v Centru Dublinu navštívit?

Centrum Dublinu nabízí mnoho možností, kde příjemně trávit čas. Toto jsou místa, která stojí za návštěvu:

Trinity College Library

Triniti College je nejstarší irská univerzita z 16. století, ve které se nachází největší Irská knihovna. Nejvzácnější dílo v knihovně je tzv. Kniha z Kellsu, jejíž původ sahá až k roku 800, a nejkrásnější místností z celé expozice je tzv. Dlouhá Místnost. Dlouhá Místnost měří téměř 65 metrů a najdete zde zhruba 200 tisíc knih. Opravdu kouzelné místo, provoněné knihami a historií. Vstupné do knihovny je 14 euro a doporučujeme si lístky zakoupit online předem a vyhnout se tak dlouhé frontě u vchodu.

Knihovna Trinity College Library | Cestačasem.cz
Knihovna Trinity College Library | Cestačasem.cz

Dublinský hrad 

Dublinský hrad se nachází přímo v srdci historického centra. Byl postaven ve 13. století na příkaz krále Bezzemka jako sídlo pro anglické panovníky. V 18. století byl pak přestavěn a dnes je směsicí různých architektonických slohů. Zároveň je jedním z nejkrásnějších irských hradů. Prohlídka hradu bez průvodce stojí 8 euro, s průvodcem 12 euro.

Dublinský hrad | Cesta casaem.cz
Dublinský hrad | Cesta casaem.cz

Katedrála sv. Patrika

Katedrála svatého Patrika byla vystavěna v roce 1191 a patří irské církvi. Svou velikostí je největším kostelem v Irsku. Její prohlídka interiéru je prováděna individuálně bez průvodce
a vstupné stojí 8 euro.

Katedrála sv. Patrika | Cestacasem.cz
Katedrála sv. Patrika | Cestacasem.cz

Katedrála církve Kristovy

Další dublinskou památkou, která je nedaleko katedrály sv. Patrika, je katedrála církve Kristovy (Christ Church Cathedral). Katedrála byla vystavěna v 11. století, avšak původní dřevěná stavba se nedochovala. Na kamennou stavbu byla přestavěná až v roce 1871. Dnes patří mezi nejnavštěvovanější památky města. Prohlídka bez průvodce vás vyjde na 7 euro, s průvodcem pak na 11 euro.

Katedrála církve Kristovy | Cestačasem.cz

,,Kdo by neznal typický nápoj Irska – pivo Guiness!?“

Guiness Storehouse

Kdo by neznal typický nápoj Irskapivo Guiness!? Avšak ať už jste jeho milovníky či nikoliv, prohlídku v Guinesském pivovaru byste si neměli nechat ujít. Budova expozice má 7 pater a její prohlídka je individuální, bez průvodce. Při prohlídce se seznámíte s celou výrobou piva, ochutnáte pivo, poslechnete si, jak správně by se mělo pít, prohlédnete si staré reklamy Guinesse, a mnoho dalšího. Na závěr si také můžete dát pintu piva zadarmo, díky útržku v podobě poukazu z Vaší vstupenky. Vstupné činí 20 euro a rozhodně je nutné si koupit vstupenky předem online na určitý datum a čas.

Pivovar Guiness Storehouse | Cestacasem.cz
Pivovar Guiness Storehouse | Cestacasem.cz

Merrion Square

Merrion Square je čtvrt řadových domů, kde naleznete typický znak Dublinu – domovské barevné dveře z gregoriánského období. Barevné dveře byly původně symbolem právě pro Merrion Square, ale nakonec se staly symbolem celého Dublinu. Kousek od Merrion Square se také nachází Stephen´s green park, příjemný park na procházku.

Merrion Square | Cestacasem.cz

Temple bar

Temple Bar je čtvrť s mnoha typickými irskými puby, mezi něž patří i ten nejslavnější se stejnojmenným názvem – The Temple Bar. Každý večer ve většině hospod v této čtvrti hraje živá hudba a vy si tak vychutnáte tradiční irskou zábavu.

The Temple Bar | Cestacasem.cz
The Temple Bar | Cestacasem.cz

Destilérky

Tak jako je Irsko proslulé pro svůj Guiness, tak stejně tak je důležitá irská Whiskey. V Dublinu jsou dvě významné destilérky – Jamesos Distillery a méně známá Teeling Whiskey Distillery. Vstupenky do obou destilérek záleží na výběru okruhu. Ty nejlevnější začínají na 15 eurech.

Kam se vydat za přírodou v okolí Dublinu?

Doteď jsme byli ve městě, ale co takhle trochu přírody?

Howth Head

Howth Head je mys nedaleko Dublinu, kde je ta pravá nádherná irská příroda. Celý mys se dá projít napříč nad útesy, na výběr je hned několik turistických tras. Na mysu se také nachází přístavní městečko Howth, kde je spousta míst, kde si můžete dát kávu, tradiční fish and chips, a nebo se jen tak posadit a sledovat moře. Jedná se o kouzelný jednodenní výlet. Z centra Dublinu cesta trvá cca půl hodinky vlakem anebo o něco déle autobusem.

Powerscourt

Panství Powerscourt je také jednodenní výlet mimo centrum. Jedná se o panství s překrásnými přilehlými zahradami. Na panství jezdí autobusy přímo z O’connell Street a cesta trvá hodinku. Po výstupu na zastávce je to cca 30 minut pěšky k panství a zahradám. Do zahrad se dostanete skrz panství po zaplacení vstupného, které je 11 euro. Zahrady se pak dají různě procházet, opravdu mají co nabídnout. Z panství jsou v dálce vidět i nedaleké Wicklow Mountains. V zahradách jsou fontány, různé brány, je tam japonská zahrada, vyhlídková věž, stezka rododendronů, a dokonce i hřbitov domácích zvířátek. Po celé zahradě jsou zajímavé stromy z celého světa. Kousek od panství se také nachází vodopád. Cesta k vodopádu a zpět je na cca 10 kilometrů.

Panství se zahradami Powerscourt | Cestacasem.cz
Panství se zahradami Powerscourt | Cestacasem.cz

Toto jsou naše tipy a rady pro výlet do Dublinu. Přejeme Vám šťastnou cestu! 🙂 Pokud se vám článek líbil, sdílejte ho mezi přáteli.

Autor: Adéla Fejfarová

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno