6 tipů jak napsat životopis

Jak napsat životopis?
Jak napsat životopis?

Jak napsat životopis?

Hledání práce není snadná záležitost. Abyste přesvědčili svého potenciálního zaměstnavatele, že vy jste ten nejideálnější kandidát na nabízenou pozici, musí být váš životopis originální a zajímavý. Vždyť právě životopis rozhoduje o tom, zda se s vámi zaměstnavatel bude chtít setkat tváří v tvář a vaše šance na přijetí tak vzrostou. Na konci stránky se můžete podívat, jak vypadá vzor životopisu. Nejprve si ovšem řekneme, jak napsat správně a stručně životopis?

Osobní údaje

V prvé řadě byste ve svém životopise měli uvést, kdo vlastně jste. Čili alespoň své jméno. Věk a bydliště nemusí vašeho budoucího šéfa zatím zajímat, ale poskytnutím vaší adresy nic nezkazíte. Ba naopak můžete mít malé plus. To samé platí s vaší fotografií. Uvádět fotografii nemusíte, ale pokud ano, tak to bude pro vás opět malé plus.

Praxe

Důležitou součástí životopisu je praxe. Té věnujte největší pozornost, protože právě zkušenosti mohou být tím, co přesvědčí zaměstnavatele o vaší vhodnosti na obsazovanou pozici. Nepište jen seznam toho, co jste v každém předešlém zaměstnání dělali, ale uveďte také své zásluhy, úspěchy a co pozitivního jste svým zaměstnavatelům přinesli. Pozice uvádějte od nejnovější po nejstarší.

Možná si říkáte, že nemáte žádné zkušenosti, že jste akorát vyšli školu. V takovém případě pro vás může být vhodný trainee program.

Vzdělání

Ve svém životopise nezapomeňte také uvést vzdělání. Sepište, na jakých školách jste studovali a jakou formou jste studium zakončili. Základní školu psát nemusíte, pokud to není vaše konečné vzdělání.

Absolvované kurzy

Zaměstnavatele můžete přesvědčit i tím, že se pochlubíte absolvovanými kurzy, v nichž jste získali nějaké znalosti nebo schopnosti, které byste v nové pozici mohli uplatnit.

Další schopnosti

Nebojte se zakomponovat do svého životopisu vše, co umíte a co by vám mohlo pomoci místo, o které se ucházíte, získat. Vždy si řádně pročtěte všechny požadavky na pozici v inzerátu a životopis přizpůsobte každé pozici, na kterou reagujete. Zvýrazněte místa v životopise, která jsou pro dané pracovní místo důležitá, a dejte pozor, aby váš životopis byl obsáhlý tak akorát (max. 2 strany).

Co byste ještě měli vědět

Pro zpestření přidejte do životopisu své foto, ale seriózní, ne nějaké selfíčko z večerní párty. To by mohlo zkazit i ten nejlepší životopis.

Formu životopisu si nejlépe vytvořte sami. Originalita se cení, a zvláště pokud se hlásíte na pozici, kde jsou potřeba počítačové znalosti, svého potenciálního zaměstnavatele takto přesvědčíte o své kompetentnosti na danou pozici.

Chcete se dozvědět, jak může vypadat vzor životopisu? Máme ho pro vás přichystaný na další stránce. Přejít na vzor životopisu.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno