Spojené arabské emiráty – zajímavosti

Spojené arabské emiráty Al Arab
Spojené arabské emiráty Al Arab

Spojené arabské emiráty (SAE)

Svět na pomezí luxusní budoucnosti a dostupné současnosti, jehož odvrácenou tváří je všudypřítomný stavební ruch. Právě tak lze pohlížet na federaci sedmi autonomních emirátů rozkládajících se na pobřeží Perského zálivu, které svými monumentálními stavbami a hojností všeho druhu lákají rok co rok tisíce turistů, obchodníků a vizionářů.

SAE tvoří emiráty Abú Dhabí, Ajman, Dubaj, Fujairah, Ras Al Khaimah, Sharjah a Umm al Qaiwain.

Mrakodrapy v Dubaji

Luxusní stavby ve Spojených arabských emirátech.

Spojené arabské emiráty – zajímavosti

Míříte-li do Spojných arabských emirátů, nepočítejte s návštěvou význačných historických památek – takové tu totiž nejsou. SAE svou historii samozřejmě má, svým návštěvníkům však nabízí především pohled do technologické budoucnosti, úžasně teplé a čisté moře s krásnými plážemi a možností potápění v Perském zálivu a Indickém oceánu.

Exkluzivní stavby – hotely, zimní středisko, obchodní centra

Čím jsou Spojené arabské emiráty tak zvláštní? 

Nad jiné vynikají svými impozantními a mnohdy až neuvěřitelnými stavbami:

  • The World neboli „Souostroví Svět“, jehož tvoří velké množství uměle zbudovaných ostrovů v Perském zálivu, uskupených do tvaru světových kontinentů.
  • Uměle vybudovaným souostrovím Palm Islands ve tvaru palem nacházející se v Dubajském zálivu.
  • Nejvyšší budovou světa Burdž Chalífa stojící v Dubaji, dosahující výšky neuvěřitelných 828 m a čítající 189 podlaží.
  • Sedmi hvězdičkovým „zlatým“ hotelem Burj Al Arab, který patří k těm opravdu nejluxusnějším na světě.
  • Ski Dubaj aneb zimním zastřešeným areálem rozkládajícím se na 22 500 m2 s uměle vytvořenou 85m „horou“ o pěti svazích a jednou „černou“ sjezdovou dráhou s lanovkou.
  • Nejrůznějšími obchodními centry, dalšími hotely a zábavními parky výjimečných architektonických řešení.

Stále rozestavěná města

Na návštěvníky SAE ovšem nečeká jen luxus a ona materiální hojnost zachycená v moderních stavbách. V ulicích velkých měst je k vidění značné množství stavební techniky a prach vířený neutuchající stavební činností. Výstavba zde postupuje dokonce tak rychle, že je prakticky nemožné sehnat aktuální mapy velkých měst SAE.

Rozestavěné stavby v Dubaji.

Kdo panuje?

Spojené arabské emiráty mají svého prezidenta. Od 3. 11. 2004 je jím Chalífa bin Saíd Ál Nahján, syn šejka Zayeda, historicky prvního prezidenta SAE a bývalého emíra emirátu Abú Dhabí, jemuž se v letech 1971 a 1972 podařilo stmelit všech sedm emirátů do federace. Zajímavostí je, že jak šejk Zayed, tak jeho syn, patří v otázkách svobody náboženství, ženských práv či v otázce svobody tisku ke vcelku liberálním vůdcům země a za své postoje jsou kritizováni radikálními islamisty.

Výnosy z ropy a vize do budoucna

Spojené arabské emiráty nejvíce zbohatly na těžbě ropy. Špatně si ale nevedly ani před ní. Emiráty prosperovaly díky obchodu s kořením a lovem perel. Jejich získávání je dobře zdokumentované v jedné části Dubajského muzea, dnes však již patří minulosti.

Dubajské muzeum.

Dubajské muzeum.

Ropa zde začala tryskat teprve v poměrně nedávné době, a to v roce 1958, po prvním neúspěšném vrtu uskutečněném o 7 let dříve. Ropa ale díky vizionářským prezidentům S.A.E. není jediným vývozním artiklem. Podle studií, které si vládnoucí rodina nechala sestavit, by ropné bohatství mělo zemi zásobovat ještě krátkých 20 let. Do té doby je jejich snahou z obrovských výnosů vybudovat moderní emiráty s luxusními stavbami a zázemím, které v době „po ropě“ budou prosperovat z cestovního ruchu a obchodních příležitostí.

Olejové čerpadlo.

Olejové čerpadlo na těžku ropy.

Potápění a podmořský svět

Hledáte-li nejkrásnější místo k potápění, pak jeďte do emirátu Fujairah. Jako jediný je omýván vodami Indického oceánu a z celých emirátů nabízí nejkrásnější podmořský svět.

Co emirát, to jiný písek

Napadlo vás někdy, jaký písek je v oněch sedmi emirátech SAE? V každém jiný. Typickým suvenýrem, který si z cesty po SAE můžete přivést, je „obraz“ se zarámovanými sedmi druhy písku, z každého emirátu jeden. Od bílého, přes odstíny hnědé a červené, až po lávově šedý.

Poušť.

Spojené arabské emiráty – počasí

Vhodným obdobím pro cestu do SAE je jaro a podzim, neboť v letních měsících zde teploty díky suchému tropickému pásmu dosahují až 50°C. Klimatické podmínky silně ovlivňuje Indický oceán a vody Arabského a Ománského zálivu. V měsících březen až květen a říjen až prosinec dosahují teploty příjemných 30°C. V zimním období se teplota pohybuje kolem 20°C.

Klima se liší podle umístění: vysoká vlhkost v přímořských oblastech, které jsou zároveň ochlazovány příjemným větříkem. Sucho na poušti a v horách. Území SAE je chudé na dešťové srážky, které se nejčastěji objevují v zimním období.

Západ slunce a palmy.

Spojené arabské emiráty – mapa

Na závěr si pojďme ukázat, jak vypadá mapa Spojených arabský emirátů, aby jste viděli, kam budete vlastně příště cestovat 🙂

Spojené arabské emiráty - mapa
Spojené arabské emiráty - mapa

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno